FA/EN

هواکش بی صدا

هواکش بی صدا به نوعی از مدل های جدید و تکامل یافته هواکش های معمولی است که در مکان هایی که به تولید صدا حساس هستند مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع هواکش ها دارای مدل های مختلفی هستند. در ادامه در خصوص نحوه کارکرد هواکش بی صدا بیشتر توضیح خواهیم داد.

اطلاعاتی در مورد هواکش بی صدا

هواکش بی صدا از مدل هواکش هایی است که شاید در مکان ها زیادی آن را دیده باشید ولی به دلیل عدم ایجاد سر و صدا متوجه آن نشده اید. هر هواکشی که مورد استفاده قرار می گیرد می تواند با نصب عایق هایی بی صدا شود. البته نمی توان به شکل کامل صدا را حذف کرد زیرا موتور های الکتریکی و همچنین حرکت پروانه ها به هر شکلی موجب ایجاد صدا خواهند شد. هواکش بی صدا می تواند از مدل های بی صدای کارخانه ای باشد یا مدل های معمولی باشد که توسط عایق ها و قاب هایی بی صدا شده است. معمولا مدل های مختلف هواکش بی صدا ضد آب و گرد و غبار نیز هستند. در ادامه در خصوص نحوه عملکرد هواکش بی صدا، انواع و کاربرد های آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.هواکش بی صدا

هواکش بی صدا همچون مدل های دیگر هواکش به دو دسته آکسیال و سانتریفیوژ تقسیم می شود. این هواکش ها نیز از همان قوانین فیزیک یکسان با مدل های معمولی استفاده می کنند ولی معمولا در تمامی قسمت های هواکش طراحی دوباره انجام می شود. در هواکش بی صدا هدف اصلی تولید کم صدا است. بنابراین از موتور گرفته تا پروانه و قاب نگهدارنده، همگی تمام تلاش خود را می کنند تا کمترین صدای ممکن را ایجاد کنند.

برخی افراد برای کاهش قیمت تمام شده و یا انتخاب اشتباه مجبور می شوند هواکش های معمولی را به مدل های بی صدا تبدیل کنند. برای این کار نیز ابزار هایی برای عایق کردن هواکش ها وجود دارد تا بتوان آن ها را در قاب هایی مخصوص قرار داد تا صدای تولیدی هواکش را به حدی کاهش داد. البته مدل های هواکش بی صدا که به این شکل ساخته می شوند صدایی بیشتر از مدل های کارخانه ای خواهند داشت.

نحوه عملکرد هواکش بی صدا

هواکش بی صدا به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود.

• هواکش بی صدا پروانه ای

مدل های پروانه همان مدل های آکسیال معروف هستند. هواکش های آکسیال از قدیمی ترین مدل های هواکش هستند و با پروانه هایی که بر روی محور اصلی قرار گرفته اند کار می کنند. معمولا به دلیل ساختار خاص این نوع هواکش ها بی صدا کردن آن ها کار ساده ای نیست. در صورت استفاده از موتور ها و همچنین عایق هایی برای کاهش صدای پروانه ها می توان مدل های بی صدای خوبی از این نوع هواکش به دست آورد.

• هواکش بی صدا کانالی

مدل های کانالی همان هواکش های سانتریفیوژ هستند که به دلیل بی صدا شدن معمولا در داخل کانال ها مورد استفاده قرار می گیرند. هواکش بی صدا کانالی می تواند به شکل کامل بی صدا باشد و استفاده های بیشتری در مقایسه با مدل های پروانه ای دارد. هواکش بی صدا کانالی در مدل های مختلفی نیز به بازار عرضه می گردد و تقریبا برای تمامی کاربرد ها و مکان ها می توان از یکی از مدل های این هواکش ها استفاده کرد.انواع هواکش بی صدا

• مصارف خانگی همانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام

• کافی شاپ ها و فروشگاه ها

• بیمارستان ها

• آزمایشگاه ها

• اتاق های انتظار

• هتل ها و رستوران هاکاربرد های هواکش بی صدا

• عدم تولید صدا مزیت اصلی این هواکش ها خواهد بود. معمولا هواکش ها صدای زیاد و پیوسته ای تولید می کنند و در مکان هایی که نیاز به آرامش است می توانند دردسر ساز شوند. بنابراین با کمی هزینه بیشتر می توانید این مشکل را نیز از بین ببرید.

• هواکش بی صدا به دلیل ساختار باز طراحی شده خود معمولا از نظر مصرف انرژی نیز در سطح خوبی قرار دارد. مدل های مختلف این هواکش ها توسط طراحان دوباره طراحی می شوند تا علاوه بر توان تولیدی بالا صدای کمی نیز ایجاد کنند و به همین دلیل از نظر مصرف انرژی نیز در سطح مناسبی قرار می گیرند.

• معمولا مدل های مختلف این هواکش ها از استاندارد های مقاومت در برابر آب و گرد و غبار نیز برخوردارند.

منبع

منبع

منبع

منبع

مزایای استفاده از هواکش بی صدا

ثبت نظر