FA/EN

فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ از پرکاربرد ترین و بهترین مدل فن های موجود در بازار است. به طور کلی فن ها به دو دسته آکسیال و سانتریفیوژ تقسیم می شوند که مدل سانتریفیوژ به علت تنوع و کاربرد خود پرفروش ترین مدل است. در ادامه در خصوص انواع فن سانتریفیوژ و نحوه کار آن ها توضیح خواهیم داد.

فن سانتریفیوژ در میان پرکاربرد ترین مدل های فن در جهان قرار می گیرد. این فن ها به عنوان سیستمی کامل تر، پس از فن های پروانه ای قدیمی معرفی شدند و توانستند به موفقیت های بسیار زیادی برسند.

فن سانتریفیوژ با اینکه سال های زیادی از تولیدش می گذرد اما همچنان یکی از بهترین و با کیفیت ترین مدل های فن موجود در بازار است. این فن ها که از نیروی گریز از مرکز برای ایجاد فشار هوا استفاده می کنند، با تنوع در مدل ها و کارایی های آن ها توانسته اند همچنان در میان بهترین مدل های بازار جای گیرند. در ادامه در خصوص نحوه کار، انواع و همچنین نکات خرید و نگهداری فن سانتریفیوژ بیشتر توضیح خواهیم داد.

نحوه کار فن سانتریفیوژ

همانطور که از نام این فن ها مشخص است، فن سانتریفیوژ از نیروی گریز از مرکز برای تهویه هوا استفاده می کند. نیروی گریز از مرکز به دلیل وجود یک زاویه 90 درجه ای میان محور اصلی موتور و پروانه های فن ایجاد می شود. در این شرایط گردش موتور و پروانه ها به ایجاد نیروی گریز از مرکز منجر می شود که می تواند فشار هوای بالایی ایجاد کند. انحنای موجود در پروانه های فن سانتریفیوژ منجر به ایجاد تنوع در مدل های اصلی دستگاه می شود. هر کدام از مدل ها به دلیل نوع انحنای خود کارایی خاصی خواهند داشت. در ادامه به معرفی انواع فن های سانتریفیوژ خواهیم پرداخت.

انواع فن سانترفیوژ

• فن سانتریفیوژ فوروارد. فن های فوروارد دارای انحنای پروانه رو به جلو هستند. این انحنا موجب می شود این فن ها برای هواساز ها و دمیدن هوا بسیار مناسب شوند.

• فن سانتریفیوژ بکوارد. مدل های بکوارد از یک انحنای رو به عقب نسبت به محور اصلی استفاده می کنند. این انحنا موجب می شود لرزش و تولید صدای فن به حداقل برسد. این انحنا موجب می شود لرزش و تولید صدای فن به حداقل برسد.

• فن سانتریفیوژ رادیال. مدل های رادیال انحنایی در پروانه های خود ندارند. عدم وجود انحنا موجب می شود هنگام کار در هوای آلوده ذرات آلودگی بر روی پروانه ها قرار نگیرند و فن بتواند با قدرت در هوای آلوده نیز به کار ادامه دهد.


alt="فن


مزایای فن سانتریفیوژ

• مصرف انرژی کم. فن های سانتریفیوژ به شکلی طراحی شده اند که بالاترین توان تولیدی را در کنار مصرف انرژی پایینی همراه کنند. در این شرایط بیشتر مدل های فن سانتریفیوژ از تمامی استاندارد های مصرف انرژی به خوبی پیروی می کنند.

• دوام بالا. تمامی مدل های این فن ها دارای کیفیت ساخت بالایی هستند و از قطعات با کیفیت استفاده می کنند.

• نگهداری ساده. طراحی و نحوه کار فن سانتریفیوژ بسیار ساده است و قطعات خاص و پیچیده ای در آن ها استفاده نشده است. به همین دلیل می توان به راحتی از آن ها نگهداری کرد و در صورت نیاز به تعمیر آن ها پرداخت.

• طراحی به روز. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی فن های سانتریفیوژ خود را با این پیشرفت ها هماهنگ کرده اند و با انواع سنسور و سیستم کنترل مرکزی هماهنگ هستند.

نکات مهم برای خرید فن سانتریفیوژ

• به نیاز خود توجه کنید. قبل از خرید فن حتما دلیل خرید و نوع نیاز خود را مشخص کنید تا بتوانید بهترین مدل موجود در بازار را انتخاب نمایید.

• توان تولیدی مورد نیاز خود را مشخص کنید. باید بدانید به چه میزان فشار هوا نیاز دارید. اگر فشار هوای تولیدی بیشتر و یا کمتر از نیاز شما باشد قطعا بر روی دوام دستگاه و میزان مصرفی انرژی آن تاثیر منفی وارد خواهد شد.

• به جنس و کیفیت قطعات استفاده شده در فن توجه کنید. سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که از مواد اولیه با کیفیت ساخته شده است. کیفیت قطعات می تواند تضمین کننده طول عمر بالای محصول باشد.

نکات مهم برای نگهداری فن سانتریفیوژ

• به شکل دوره ای دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که فن سانتریفیوژ را به شکل دوره ای مورد بررسی قرار دهید می توانید از صحت عملکرد آن اطمینان حاص کنید. در صورت وجود مشکل و عدم رفع آن قطعا قطعات دیگر نیز به دلیل فشار وارده دچار مشکل خواهند شد.

• نظافت پروانه ها و قطعات داخلی را فراموش نکنید. تجمع گرد و خاک بر روی پروانه ها می تواند بر روی بهره وری دستگاه تاثیر منفی بگذارد.

• نظافت پروانه ها و قطعات داخلی را فراموش نکنید. تجمع گرد و خاک بر روی پروانه ها می تواند بر روی بهره وری دستگاه تاثیر منفی بگذارد.


alt="فن


فن سانتریفیوژ چیست؟

فن سانتریفیوژ در سال 1832 و در ارتش روسیه ساخته شد. این فن برخلاف مدل های پروانه ای و یا همان آکسیال هوا را با زاویه در میان پروانه و محور اصلی به گردش در می آورد که همین عامل موجب می شود کاربرد فن سانتریفیوژ بسیار بیشتر از فن های آکسیال معمولی باشد. این فن ها خود دارای مدل های مختلفی هستند که بر اساس انحنای پروانه ها دسته بندی می شوند. در ادامه در خصوص نحوه کارکرد، انواع و مزایای فن سانتریفیوژ بیشتر توضیح خواهیم داد.

فن سانتریفیوژ چیست؟

فن سانتریفیوژ در مقایسه با فن های آکسیال پروانه ای نحوه عملکرد متفاوت و پیشرفته تری دارند. این فن ها در شکل ظاهری و همچنین نوع عملکرد تفاوت عمده ای با مدل های معمولی دارند. اصلی ترین تغییر در مقاییسه با مدل های معمولی نحوه قرارگیری پروانه اصلی دستگاه است. در تمامی مدل های فن سانتریفیوژ، پروانه اصلی با زاویه 90 درجه با محور اصلی نصب می شود. این حالت امکان انجام انواع فعالیت های مختلف را به فن سانتریفیوژ می دهد. فن های سانتریفیوژ می توانند از ورودی های هوای متعددی به اندازه یک، دو و سه ورودی بهره ببرند و یک خروجی متمرکز نیز خواهند داشت.نحوه عملکرد فن سانتریفیوژ

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، فن سانتریفیوژ بر اساس نوع انحنای پروانه ها تقسیم بندی می شود. در ادامه به معرفی و توضیح ویژگی های هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

• فن سانتریفیوژ فوروارد. این مدل فن سانتریفیوژ از پروانه هایی با انحنای رو به جلو بهره می برد. این انحنا در پره ها موجب کاهش لرزش و ایجاد صدا می شود. البته این انحنا در پروانه ها موجب می شود در صورت وجود آلودگی و ناخالصی در هوایی که از داخل مکش می شود، این ناخالصی ها به پروانه ها گیر کنند و موجب اخلال در عملکرد دستگاه شوند. به همین علت از فن سانتریفیوژ فوروارد بیشتری برای تولید هوا در محیط هایی که هوای داخلی پاکیزه دارند استفاده می شود.

• فن سانتریفیوژ بکوارد. مدل بکوارد از پروانه هایی با انحنای رو به بیرون بهره می برد. این پروانه ها نیز لرزش و صدای کمی تولید می کنند اما همانند فن فوروارد نمی توانند در تخلیه هوای ناپاک کمکی کنند. به همین علت بیشترین کاربرد فن سانتریفیوژ بکوارد در سیستم های تهویه مطبوع است. این فن ها می توانند با کمترین صدا و لرزش هوای گرم و سرد تولیدی توسط کمپرسور را به داخل اتاق وارد کرده و هوای موجود در اتاق را تخلیه کنند.

• فن سانتریفیوژ رادیال. این مدل فن سانتریفیوژ از پروانه هایی بدون انحنا استفاده می کنند. این فن ها به طور اختصاصی برای تخلیه هوای آلوده مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل عدم وجود انحنا در پروانه های این مدل، آلودگی ها به طور مستقیم از هواکش خارج می شوند و به پره ها گیر نمی کنند. بیشتر مدل های صنعتی فن سانتریفیوژ از پروانه های رادیال استفاده می کنند.انواع فن سانترفیوژ

• بهره وری انرژی بالا. فن سانتریفیوژ به علت طراحی متفاوت و جدید خود می تواند به خوبی مصرف انرژی را کنترل کند. موتور های این دستگاه ها می توانند بنابر نیاز توان تولیدی را تغییر دهند و بدین ترتیب مصرف انرژی کاهش یافته و طول عمر دستگاه افزایش خواهد یافت.

• دوام بیشتر. موتور فن سانتریفیوژ به دلیل طراحی خاص قدرتمند و بادوام است و معمولا محفظه های دستگاه نیز از استیل ضد زنگ ساخته می شوند. از طرف دیگر جنس پروانه بسته به نوع کاربرد و نیاز می تواند پلاستیکی و یا فلزی باشد. در هر صورت دوام پروانه های فن سانتریفیوژ نیز در حد مناسبی ارزیابی می شود.

• نگهداری ساده. رسیدگی و تعمیر این فن ها نیز ساده و راحت است. معمولا فن سانتریفیوژ به دلیل شکل ظاهری کلی خود در مکان هایی نصب می شوند که دسترسی راحت تری دارند و به همین جهت می توان به راحتی بررسی های دوره ای دستگاه و تعمیرات احتمالی را انجام داد.

مزایای فن سانتریفیوژ

منبع1

منبع2

منبع3

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط

ثبت نظر