FA/EN

فن سقفی

فن سقفی در میان پر کاربرد ترین مدل های فن در بازار قرار می گیرد. فن سقفی دارای مدل خاصی نیست و تمامی فن هایی که می توانند بر روی سقف نصب شوند جزو خانواده بزرگ فن سقفی محسوب می شوند. در ادامه در خصوص انواع و مزایای فن سقفی بیشتر توضیح خواهیم داد.

فن سقفی چیست؟

فن سقفی مدلی از خانواده بزرگ فن ها است که بر روی سقف ساختمان ها نصب می شود. فن سقفی به دلیل محل نصب خود دارای گستره بسیار زیادی هستند و تقریبا تمامی مدل های فن را شامل می شوند. فن سقفی به دلیل محل نصب خود که بر روی سقف خانه ها و ساختمان ها است از نظر کاربرد نیز دارای کاربری های خانگی و صنعتی است و در مدل های توان پایین و توان بالا وجود دارد. در ادامه در خصوص انواع فن سقفی، کاربرد ها و مزایای آن ها به شکل کامل توضیح خواهیم داد.فن سقفی

● فن سقفی آکسیال. این مدل ساده ترین نوع فن است که دارای پروانه هایی است که به هم راستا با محور اصلی گردش می کنند. فن سقفی آکسیال می تواند هم به صورت داخلی و بر روی سقف نصب شود که در این صورت همانند پنکه سقفی عمل کرده و فقط هوا را به گردش در می آورد و یا فن بر روی سقف و با روزنه ای به بیرون نصب می شود و می تواند علاوه بر خارج کردن هوا، هوای تازه را نیز وارد ساختمان کند.

● فن سقفی سانتریفیوژ. فن سانتریفیوژ با توجه به شکل کاری خود هوا را با زاویه نود درجه و به صورت عمود بر پره ها به گردش در می آورد. این مدل فن ها که از نیروی گریز از مرکز بهره می برند، دارای بهره وری بالاتری هستند و مدل های مختلف بیشتری نیز دارند. فن سقفی سانتریفیوژ به دلیل شکل کاری خود باید حتما در بیرون سقف نصب شده تا بتوانند موجب ورود و خروج هوا شوند.انواع فن سقفی

● تهویه هوای خانگی که شامل مدل های مختلفی همانند پنکه سقفی و یا فن سقفی برای ورود و خروج هوا است.

● سیستم تهویه هوای بیمارستانی و محیط های بزرگ

● سیستم تهویه هوا و هواکش بزرگ برای کارگاه ها و کارخانه های صنعتی

● سیستم تهویه برای پارکینگ ها و مراکز سر بسته

● سیستم تهویه فروشگاه ها و مراکز خریدکاربرد فن سقفی

● قابلیت نصب آسان.

● تهویه هوای بیشتر.

● طراحی به روز بوده و صرفه جویی مصرف انرژی.

● ضد آب و ضد گرد و غبار.

● طول عمر زیاد دستگاه بوده و هزینه تعمیر و نگهداری کم.

● تنوع مدل.

● نکاتی که پیش از تهیه فن سقفی باید در نظر داشته باشید

● اندازه فضا. برای اینکه بتوانید بهترین گزینه از میان مدل های مختلف فن سقفی موجود در بازار را انتخاب کنید، ابتدا باید فضایی که می خواهید توسط فن سقفی پوشش داده شود را مشخص کنید. فن ها می توانند فضای محدودی را تحت پوشش کاری خود در بیاورند. بنابراین مهم است که به اندازه فضا و همچنین توانایی فن دقت کنید تا بتوانید بهترین مدل را انتخاب کنید.

● طول و ارتفاع سقف. در کنار اندازه گیری حجم کلی فضاف باید ارتفاع سقف و محل نصب فن سقفی را اندازه گیری کنید. در صورتی که فاصله فن تا کف اتاق زیاد باشد، ممکن است فضای پایین اتاق تحت پوشش قرار نگیرد. از طرفی در صورتی که فن کار خود را شروع کند و فاصله آن تا کف زیاد شود، ممکن است هوای آلوده در کف اتاق متراکم شده و باعث مشکلات تنفسی و حتی ایجاد حریق و آتش سوزی شود.

● نوع تهویه هوا (هوا سازی، سرمایش و گرمایش، خروج آلودگی). نیاز خود از تهیه فن سقفی را مشخص کنید. می خواهید فن سقفی برای شما چه وظایفی را انجام دهد. هر کدام از فن ها دارای وظایف محدودی هستند بنابراین باید پیش از تهیه آن ها خواسته های خود را مشخص کنید.

● مکان نصب و قابلیت نصب سر پناه و یا امکان تهیه فن ضد آب را بررسی کنید.

● میزان هوایی که باید مورد تهویه قرار بگیرد را مشخص کنید.

● نوع آلودگی های موجود در هوا را یافته و فنی متناسب با آن ها تهیه نمایید.

● دمای عادی فضا و دمای هوا پس از عملکرد دستگاه ها را اندازه گیری کنید تا بتوانید فنی متناسب با آن انتخاب کنید.

● جنس محصولی که تهیه می کنید و همچنین میزان مصرف انرژی فن را در نظر داشته باشید.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4مزایای استفاده از فن سقفی

ثبت نظر