FA/EN

فن سقفی

فن سقفی در میان پر کاربرد ترین مدل های فن در بازار قرار می گیرد. فن سقفی دارای مدل خاصی نیست و تمامی فن هایی که می توانند بر روی سقف نصب شوند جزو خانواده بزرگ فن سقفی محسوب می شوند. در ادامه در خصوص انواع و مزایای فن سقفی بیشتر توضیح خواهیم داد.

فن سقفی چیست؟

فن سقفی مدلی از خانواده بزرگ فن ها است که بر روی سقف ساختمان ها نصب می شود. فن سقفی به دلیل محل نصب خود دارای گستره بسیار زیادی هستند و تقریبا تمامی مدل های فن را شامل می شوند. فن سقفی به دلیل محل نصب خود که بر روی سقف خانه ها و ساختمان ها است از نظر کاربرد نیز دارای کاربری های خانگی و صنعتی است و در مدل های توان پایین و توان بالا وجود دارد. در ادامه در خصوص انواع فن سقفی، کاربرد ها و مزایای آن ها به شکل کامل توضیح خواهیم داد.

فن سقفی به دلیل نوع نصب خود به این نام معروف شده است. فن های سقفی بر روی سقف ساختمان ها نصب می شوند و بدین ترتیب می توانند هوای موجود در داخل ساختمان را به شکل بهینه ای تهویه کنند.

فن سقفی از مدل های پرکاربرد فن ها به شمار می رود. یکی از بهترین مکان ها برای نصب فن های تهویه هوا بر روی سقف است زیرا از این طریق فضای بیشتری تحت پوشش قرار می گیرد و تهویه هوا به شکل کامل و مطلوب تری انجام می شود. فن های سقفی از تمامی مدل های فن نیز پشتیبانی می کنند و تمامی مدل ها می توانند به شکل سقفی نصب شوند. در ادامه در خصوص انواع فن سقفی، مزایا و نکات مربطو به نگهداری آن ها توضیح خواهیم داد.فن سقفی

فن سقفی می تواند از نظر های مختلفی دسته بندی شود. اگر بخواهیم از نظر کلی فن های سقفی را دسته بندی کنیم آن ها به دو نوع آکسیال و سانتریفیوژ تقسیم می شوند. از نظر نوع کاربری نیز می توانیم آن ها را به دسته های خانگی و صنعتی تقسیم کنیم. از طرف دیگر نیز به دلیل محل نصب و درگیری با بارش و گرد و غبار این فن ها به دو دسته ضد آب و معمولی تقسیم می شوند. در ادامه در خصوص ویژگی های هر کدام از این مدل های فن سقفی توضیح خواهیم داد.

● فن سقفی آکسیال. این مدل ساده ترین نوع فن است که دارای پروانه هایی است که به هم راستا با محور اصلی گردش می کنند. فن سقفی آکسیال می تواند هم به صورت داخلی و بر روی سقف نصب شود که در این صورت همانند پنکه سقفی عمل کرده و فقط هوا را به گردش در می آورد و یا فن بر روی سقف و با روزنه ای به بیرون نصب می شود و می تواند علاوه بر خارج کردن هوا، هوای تازه را نیز وارد ساختمان کند.

● فن سقفی سانتریفیوژ. فن سانتریفیوژ با توجه به شکل کاری خود هوا را با زاویه نود درجه و به صورت عمود بر پره ها به گردش در می آورد. این مدل فن ها که از نیروی گریز از مرکز بهره می برند، دارای بهره وری بالاتری هستند و مدل های مختلف بیشتری نیز دارند. فن سقفی سانتریفیوژ به دلیل شکل کاری خود باید حتما در بیرون سقف نصب شده تا بتوانند موجب ورود و خروج هوا شوند.

مدل های سانتریفیوژ از نیروی گریز از مرکز استفاده می کنند و بدین ترتیب می توانند هوا را به خوبی تهویه کنند. مدل های سانتریفیوژ به دلیل نوع ساختار خود می توانند از ساختار معمولی و غیر ضد اب نیز استفاده کنند و نیاز به صرف هزینه زیاد برای آن ها نخواهید داشت.

• فن سقفی خانگی. مدل های خانگی توان تولیدی کمتری در مقایسه با مدل های صنعتی دارند و تنوع مدل ها در آن ها نیز کمتر خواهد بود.

• فن سقفی صنعتی. مدل های صنعتی از موتور ها و پروانه های پر قدرتی استفاده می کنند که می توانند در کمترین زمان حجم زیادی از هوا را جا به جا کنند. این قن ها در صورت استفاده از موتور های جدید می توانند حتی توان مصرفی کمتری در مقایسه با مدل های خانگی داشته باشند زیرا بیشتر از موتور های سه فاز استفاده می کنند.

• فن سقفی معمولی. مدل های معمولی ساختار ضد آب ندارند و بهتر است در مکان هایی از سقف نصب شوند که دارای سایه بانی برای محافظت از فن وجود داشته باشد.

• فن سقفی ضد آب و گرد و غبار. مدل هایی که از استاندارد ضد آب پشتیبانی می کنند کامل ترین و بهترین مدل فن سقفی هستند و به راحتی می توانند در هر قسمت از سقف نصب شوند و طول عمر بالایی نیز خواهند داشت.انواع فن سقفی

● تهویه هوای خانگی که شامل مدل های مختلفی همانند پنکه سقفی و یا فن سقفی برای ورود و خروج هوا است.

● سیستم تهویه هوای بیمارستانی و محیط های بزرگ

● سیستم تهویه هوا و هواکش بزرگ برای کارگاه ها و کارخانه های صنعتی

● سیستم تهویه برای پارکینگ ها و مراکز سر بسته

● سیستم تهویه فروشگاه ها و مراکز خریدکاربرد فن سقفی

● قابلیت نصب آسان.

● تهویه هوای بیشتر.

● طراحی به روز بوده و صرفه جویی مصرف انرژی.

● ضد آب و ضد گرد و غبار.

● طول عمر زیاد دستگاه بوده و هزینه تعمیر و نگهداری کم.

● تنوع مدل.

مزایای استفاده از فن سقفی

● اندازه فضا. برای اینکه بتوانید بهترین گزینه از میان مدل های مختلف فن سقفی موجود در بازار را انتخاب کنید، ابتدا باید فضایی که می خواهید توسط فن سقفی پوشش داده شود را مشخص کنید. فن ها می توانند فضای محدودی را تحت پوشش کاری خود در بیاورند. بنابراین مهم است که به اندازه فضا و همچنین توانایی فن دقت کنید تا بتوانید بهترین مدل را انتخاب کنید.

● طول و ارتفاع سقف. در کنار اندازه گیری حجم کلی فضاف باید ارتفاع سقف و محل نصب فن سقفی را اندازه گیری کنید. در صورتی که فاصله فن تا کف اتاق زیاد باشد، ممکن است فضای پایین اتاق تحت پوشش قرار نگیرد. از طرفی در صورتی که فن کار خود را شروع کند و فاصله آن تا کف زیاد شود، ممکن است هوای آلوده در کف اتاق متراکم شده و باعث مشکلات تنفسی و حتی ایجاد حریق و آتش سوزی شود.

● نوع تهویه هوا (هوا سازی، سرمایش و گرمایش، خروج آلودگی). نیاز خود از تهیه فن سقفی را مشخص کنید. می خواهید فن سقفی برای شما چه وظایفی را انجام دهد. هر کدام از فن ها دارای وظایف محدودی هستند بنابراین باید پیش از تهیه آن ها خواسته های خود را مشخص کنید.

● مکان نصب و قابلیت نصب سر پناه و یا امکان تهیه فن ضد آب را بررسی کنید.

● میزان هوایی که باید مورد تهویه قرار بگیرد را مشخص کنید.

● نوع آلودگی های موجود در هوا را یافته و فنی متناسب با آن ها تهیه نمایید.

● دمای عادی فضا و دمای هوا پس از عملکرد دستگاه ها را اندازه گیری کنید تا بتوانید فنی متناسب با آن انتخاب کنید.

● جنس محصولی که تهیه می کنید و همچنین میزان مصرف انرژی فن را در نظر داشته باشید.

نکاتی که پیش از تهیه فن سقفی باید در نظر داشته باشید

• به شکل دوره ای فن ها را مورد بررسی قرار دهید و از سلامت آن ها اطمینان حاصل نمایید.

• حتما پروانه های فن ها را در زمان های مشخص تمیز کنید تا در صورت وجود ناخالصی بر روی عملکرد فن تاثیر منفی گذاشته نشود.

• در صورتی که فن ضد آب ندارید، حتما دستگاه و قطعات داخلی را برای وجود زنگ زدگی بررسی کنید و در صورت ایجاد زنگ زدگی در قطعه ای آن را بلافاصله تعویض نمایید زیرا خرابی در یک قطعه ممکن است موجب خرابی کل فن و صدمه بیشتر به آن شود.

نکات مهم برای نگهداری از فن سقفی

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط

ثبت نظر