FA/EN

هواکش سانتریفیوژ

در میان تمام نوع و مدل های مختلف هواکش و سیستم های تهویه هوا که ساخته شده است، هواکش سانتریفیوژ را می توان جزو محبوب ترین مدل ها جای داد. از هواکش سانتریفیوژ که عموماً تحت عنوان فن گریز از مرکز نیز شناخته می شوند، می توان برای طیف مختلفی از نیازها استفاده کرد. علاوه بر این، این نوع هواکش بسیاری از مزایای مختلفی که مدل های دیگر هواکش در قادر به ارائه آن هستند را نیز برای شما به ارمغان خواهد آورد. معمولاً قدرت و توان خروجی دو مورد از مهمترین عواملی هستند که برای سنجش و انتخاب هواکش به آن ها رجوع می شود. از این حیث، هواکش سانتریفیوژ هم قدرت بالایی دارد و هم توانایی آن را دارد تا حجم چشمگیری از هوا را جابجا سازد. در ادامه این متن به معرفی تفصیلی‌تر مدل های مختلف هواکش سانتریفیوژ و همچنین معرفی مزایای استفاده از هریک از آن ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

هواکش سانتریفیوژ یکی از کاربردی ترین و بهترین مدل های هواکش موجود در بازار است. این هواکش ها به دلیل تنوع در مدل های خود دارای کارایی های بسیار زیادی هستند و می توانند سیستم های تهویه هوای مختلفی را پوشش دهند. هواکش سانتریفیوژ یکی از دو مدل اصلی هواکش ها است. این هواکش ها به دلیل استفاده از نیروی گریز از مرکز به این نام معروف شده اند. هواکش های شانتریفیوژ در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند و هر کدام از این مدل ها ویژگی های منحصر به فرد و بسیار بارزی دارند که آن ها را برای استفاده در محیط های مختلف مناسب می کند. در ادامه در خصوص انواع هواکش سانتریفیوژ و مزایای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

نحوه کار هواکش سانتریفیوژ

هواکش سانتریفیوژ در مقایسه با مدل آکسیال یا پروانه ای از تکنولوژی جدید و به روز تری استفاده می کند. این هواکش ها از یک موتور و پروانه ساخته می شوند. نکته اصلی در نحوه قرارگیری پروانه نهفته است. در این مدل پروانه با زاویه 90 درجه ای نسبت به موتور و محور اصلی نصب می شود. در این شرایط پرخش موتور موجب چرخش پروانه می شود ولی نیروی به وجود آمده نیروی گریز از مرکز خواهد بود. این نیرو موجب به حرکت در آمدن هوای اطراف پروانه ها می شود که بر اساس انحنای پروانه به مکش و یا دمیدن حجم وسیعی از هوا ختم می شود. هواکش سانتریفیوژ بر اساس نحوه انحنای پروانه ها می تواند عمل هواسازی و یا مکش را انجام دهد و به همین دلیل است که این هواکش ها دارای کاربرد های بسیار زیادی در مصارف خانگی و صنعتی هستند.

فن های سانتریفوژ

هواکش سانتریفیوژ را می توان محبوب و پرکاربردترین نوع هواکش دانست. این هواکش را می توان به ۴ دسته بندی کلی هواکش سانتریفیوژ بکوارد، هواکش سانتریفیوژ فوروارد، هواکش سانتریفیوژ رادیال و همچنین هواکش سانتریفیوژ ایرفویل تقسیم کرد. در این مقاله به معرفی هرکدام از این مدل ها، ویژگی ها و کاربردهای آن ها پرداخته ایم.

در این هواکش صنعتی ، هوا از بخش پروانه به سمت پره ها حرکت کرده و انرژی جنبشی آن زیاد می شود. این انرژی جنبشی قبل از ورود به بخش discharge به انرژی فشاری تبدیل شده و در نتیجه فشار هوا بالا می رود. فن های سانتریفوژ برای جریان های حاوی ذرات (رطوبت و گرد و غبار)، برای انتقال مواد و همچنین برای سیستم های دارای دمای بالا کاربرد دارد.


تعداد زیادی از فن ها و دمنده ها بعنوان کاربری فشار قوی از نوع سانتریفیوژ هستند.در شکل یک دستگاه سانتریفیوژ ترتیب داده شده است. پروانه میتواند هم به طور مستقیم به شفت و هم به صورت جدا به همراه دو یاتاقان اضافی متصل شود. نوع دیگر آن که در دمنده های بزرگ استفاده میشود از اتصال کوپلینگ انعطاف پذیر میباشد.


هوا یا سیال به طور محوری به داخل پروانه به سمت نازل داخلی وارد میشود که شتاب خفیفی را در ورودی پروانه به هوا وارد میکند.


کاری که پروانه انجام میدهد تاب دادن به سیال است که از شعاع کم به زیاد سیال را با فشار و سرعت بالا به سمت کیسینگ هدایت میکند، بنا بر این برخلاف نوع اکسیال ، در سانتریفیوژ انرژی داده شده در افزایش فشار نیز تاثیر میگذارد. جریان در پروانه به صورت مارپیچ یا حلقوی میباشد. پروانه سیال را به خارج از فن هدایت میکند. به علاوه کیسینگ حلقوی به افزایش فشار سیال کمک میکند.گذرگاه خروجی بعد از آن میتواند با یک دفیوزر شکل داده شود.این فن ها قادرند فشارهای بالا را با بازده زیاد تولید کرده و با بیشتر شرایط فرایندهای سازگاری دارند که این یکی از مزیت های مهم می باشد.هواکش صنعتی:سانتریفوژ بسته به نوع پره به چند دسته زیر تقسیم می شوند:& lt;Br& gt;

پره های ایرفویل (AF);

انحنا رو به عقب ( BC) ;

صاف رو به عقب ( BI ) ;

مستقیم در نوک ( RT );

انحنا رو به جلو ( FC ) ;

شعاعی ( RB );


فن های سانتریفوژ با پره های ایرفویل بهترین راندمان کاری و کمترین تولید صدا را در بین انواع مختلف فن های سانتریفوژ دارند.


فن های BC دارای راندمان کمتری نسبت به فن های ایرفویل بوده و می توانند گازهای که دارای ذرات هستند را انتقال دهند. چنانچه غلظت مواد درون گاز بالا باشد پره های شعاعی یا مستقیم در نوک مناسب هستند


فن های FC در مقایسه با فن های BC در اندازه یکسان دبی کمتر و فشار بیشتری تولید کرده و راندمان پایین تری دارند. فن های رو به جلو در جاهایی که فضای اشغال شده اهمیت داشته باشد استفاده می شوند. فن های RB راندمان کمی دارند ولی از لحاظ ساخت ساده تر بوده و امکان تمیز کاری در حین کار وجود دارند.به صورت کلی،‌ هواکش سانتریفیوژ را می توان بر اساس نوع پره های فن و همچنین شکل آن ها به ۴ دست بندی کلی تقسیم کرد. هرکدام از این مدل ها کارایی خاصی داشته و برای موارد خاصی بیشترین بازدهی را خواهند داشت.

مدل های مختلف هواکش سانتریفیوژ

هواکش سانتریفوژ با پره های ایرفویل نه تنها کمترین میزان تولید صدا را دارند، بلکه از نظر میزان راندمان کاری نیز در میان ۴ نوع هواکش دیگر در رتبه اول قرار دارند. بنابراین، بی دلیل نخواهد بود که بیان کنیم ای نوع هواکش بیشترین کارایی را در میان مدل های معرفی شده دارد. سرعت حرکت هواکش سانتریفیوژ بسیار بالا است. از این نوع مدل عموماً برای مکان هایی استفاده می شود که هوای آن ها پاکیزه است و ذرات معلق چندانی در هوا وجود ندارد. به عبارت دیگر، بهترین کاربرد هواکش سانتریفیوژ ایرفویل برای زمانی است که تنها قصد مطبوع سازی هوا را داشته باشید.هواکش سانتریفیوژ ایرفول:

هواکش فوروارد در عین حال سروصدای ناچیزی نیز تولید می کند. استفاده از فن گریز از مرکز فوروارد عموماً در مکان هایی متداول است که جهت جلوگیری از ایجاد لرزش و سروصدا، نیازمند گردش آرام و متعادل پره ها باشند. علاوه بر این، از این نوع هواکش عموماً در سیستم های هوای پاک استفاده می شود،‌ چراکه آلوده بودن هوا ممکن است باعث خراب شدن تنظیم حرکت پره های این فن شود.

هواکش سانتریفیوژ فوروارد:

نام دیگر این مدل، فن‌ گریز از مرکز با پروانه خم به عقب است، بنابراین به صورت کلی مشخصات این نوع هواکش را می توان بر خلاف مدل قبلی تصور کرد. برخی بر این باور هستند که فن های بکوارد مزایای بیشتری از مدل های فوروارد دارند. یکی از کاربردهای فن بکوارد زمانی است که محیط دارای ذرات معلق است. زاویه خاص این فن ها باعث می شود تا این ذرات به روی فن ننشسته و حرکت روان و متعادل آن را مختل نسازند. در میان کاربردهای هواکش سانتریفیوژ بکوارد می توان به کاربرد برای انواع هواکش های ساختمان، آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و یا حتی برای پروسه های صنعتی اشاره کرد.

هواکش سانتریفیوژ بکوارد:

فن رادیال اگرچه حجم چندان زیادی از هوا را جابجا نمی کند، ولی همین حجم از هوا را با فشاری بالا جابجا می سازد و یکی از دلایل این امر را می توان سرعت چرخش بالای آن ها دانست.

منبع1

منبع2

فن سانتریفیوژ رادیال:

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط

ثبت نظر