FA/EN

فن بکوارد

فن بکوارد یکی از زیر مجموعه های فن های سانتریفیوژ است که به دلیل انحنای پروانه های خود به سمت بیرون به این نام معروف شده است. فن بکوارد به دلیل انحنای پروانه های خود دارای ویژگی ها و کاربرد های خاصی است که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

فن بکوارد به دلیل نوع انحنای پروانه خود که در مقایسه با محور اصلی رو به بیرون است می توانند کاربرد ها و مزایای زیادی با خود به همراه داشته باشند که آن ها را به پرمصرف ترین مدل فن سانتریفیوژ تبدیل می کند. فن بکوارد در سیستم های تهویه خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد های بسیار زیادی دارد.

فن بکوارد یکی از پر کاربرد ترین مدل های فن سانتریفیوژ در بازار است. این فن ها دارای پروانه هایی با انحنای رو به بیرون است و به همین دلیل نیز می تواند فقط هوای تمیز را جا به جا کند. به دلیل انحنای موجود در پروانه های فن بکوارد، ذرات آلودگی به آن می چسبند و موجب اخلال در کار فن بکوارد می شود. به دلیل همین مشکل این فن ها فقط برای تهویه هوای پاکیزه مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا در سیستم های گرمایش و سرمایش کاربرد بسیار زیادی دارند. در ادامه در خصوص نحوه کار فن بکوارد و مزایای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

فن بکوارد چگونه کار می کند؟

فن بکوارد یکی از زیر مجموعه های فن سانتریفیوژ است که از انرژی جنبشی پروانه ها برای افزایش حجم جریان هوا استفاده می کند. فن سانتریفیوژ جهت جریان هوا را در راستای شعاع محور اصلی و معمولا تا 90 درجه منحرف می کند. فن بکوارد، فشار هوا را در داخل پروانه ایجاد می کند و برای این منظور به یک غلاف و یا اسکرول نیاز ندارد. هوا از طریق یک حلقه ورودی به داخل کشیده می شود که از کاهش فشار و نشت هوا جلوگیری می کند و در محور پروانه با زاویه 90 درجه نسبت به محل ورود، خارج می شود.

انحنای موجود در پروانه فن بکوارد موجب عملکرد بدون لرزش و صدای این فن ها می شود که آن ها را برای استفاده در سیستم های تهویه مطبوع مناسب می کند. فن بکوارد می تواند به عنوان فن پرت کننده هوای کمپرسور های گرمایش و سرمایشی مورد استفاده قرار گیرد و به دلیل عملکرد بدون صدای خود استفاده های خانگی بسیار زیادی نیز دارد.

کاربرد های فن بکوارد

• هواکش معمولی برای تخلیه هوای کارخانه و کارگاه های صنعتی که هوای آلوده ندارند.

• استفاده در سیستم های تهویه مطبوع خانگی و صنعتی

• استفاده در استادیوم های ورزشی و سالن های بزرگ

• استفاده در سردخانه ها، گلخانه ها و انبار ها به عنوان هواکش و همچنین سیستم تهویه مطبوعمزایای فن بکوارد

• فن بکوارد یکی از بهترین مدل های فن برای استفاده در سیستم های سرمایش و گرمایش است. فن بکوارد با توجه به انحنای تیغه های خود می توانند به خوبی شرایط مناسبی را برای انتقال هوایی به وجود بیاورند.

• این فن ها برای تخلیه هوا پاکیزه نیز بسیار مناسب هستند. با توجه به انحنای رو به بیرون پروانه های این فن ها، عمل تخلیه هوا به سرعت بسیار زیادی انجام می شود.

• فن بکوارد از طراحی به روز و مهندسی دقیقی بهره می برد که موجب شده است در کنار داشتن توان تولیدی بسیار بالا، مصرف انرژی پایینی داشته باشد که آن ها را برای مصارف خانگی و صنعتی مناسب می کند.

• این ها می توانند در مدل های مختلف با توان های تولیدی متفاوتی تولید شوند و بدین ترتیب برای تمامی نیاز ها مناسب هستند.

• فن بکوارد می تواند از موتور های پیشرفته قابل تنظیم نیز استفاده کنید. این موتور ها می توانند میزان توان تولیدی را بر اساس نیاز تغییر دهند و بدین ترتیب هم فشار زیادی به فن وارد نمی شود و هم می تواند در زمان نیاز کم مصرف انرژی را نیز کاهش داد.

• همانطور که در بالا اشاره شد، بزرگترین مزیت این فن ها کارکرد بدون لرزش و صدا است که آن ها را برای تمامی محیط ها مناسب می کند. به دلیل نوع انحنای پروانه ها، کمترین میزان لرزش به موتور و سیستم اصلی فن وارد می شود و همین موجب می شود دستگاه صدای تولیدی کمی داشته باشد.

• این فن ها از نظر ایمنی نیز یکی از بهترین مدل های موجود هستند. بر خلاف مدل های آکسیال که دارای پروانه هایی هستند که باید در مجاورت هوا قرار گیرند، مدل های سانتریفیوژ دارای پروانه های در داخل موتور بوده و به همین جهت از هر لحاظ ایمن هستند.

• فن بکوارد بیشترین استفاده به عنوان فن اصلی سیستم های تهویه خانگی و صنعتی را بر عهده دارد. این فن ها به دلیل قابلیت های خود به این عنوان دست یافته اند و استفاده از آن ها موجب می شود قطعات و نحوه تعمیر آن ها راحت تر باشد و به همین دلیل در صورت استفاده از این نوع فن می توانید از نظر خدمات پس از فروش خیالی راحت داشته باشید.

نکاتی در خصوص نگهداری از فن بکوارد

• بررسی دوره ای فن بکوارد به شما این امکان را می دهد از مشکلات موجود در فن آگاه شوید و قطعات آن را تعویض کنید. فن بکوارد ساختار حساسی دارند و در صورت ایجاد مشکل در یک بخش ممکن است دیگر بخش ها را نیز با خود درگیر کنند بنابراین سعی کنید در دوره های زمانی مشخص و کوتاه فن را به شکل کامل بررسی کنید.

• فن بکوارد دارای ساختار بدون صدا است و به همین علت نمی توانید ایجاد مشکل را با توجه به تغییر صدا متوجه شوید بنابراین سعی کنید همواره نگاه نزدیک به داخل موتور داشته باشید.

• پروانه های فن بکوارد به دلیل انحنای خود در مقابل آلودگی آسیب پذیر هستند و در صورت نشستن آلودگی بر روی آن ها ممکن است کار فن دچار مشکل شود. بنابراین سعی کنید هر چند وقت یکبار پروانه ها را نظافت کنید تا کار فن بکوارد دچار مشکل نشود.

نکاتی در خصوص نگهداری از فن بکوارد

• بررسی دوره ای فن بکوارد به شما این امکان را می دهد از مشکلات موجود در فن آگاه شوید و قطعات آن را تعویض کنید. فن بکوارد ساختار حساسی دارند و در صورت ایجاد مشکل در یک بخش ممکن است دیگر بخش ها را نیز با خود درگیر کنند بنابراین سعی کنید در دوره های زمانی مشخص و کوتاه فن را به شکل کامل بررسی کنید.

• فن بکوارد دارای ساختار بدون صدا است و به همین علت نمی توانید ایجاد مشکل را با توجه به تغییر صدا متوجه شوید بنابراین سعی کنید همواره نگاه نزدیک به داخل موتور داشته باشید.

• پروانه های فن بکوارد به دلیل انحنای خود در مقابل آلودگی آسیب پذیر هستند و در صورت نشستن آلودگی بر روی آن ها ممکن است کار فن دچار مشکل شود. بنابراین سعی کنید هر چند وقت یکبار پروانه ها را نظافت کنید تا کار فن بکوارد دچار مشکل نشود.هواکش سانتریفوژ بکوارد

مشخصات فنی

:نام فن سانتریفیوژ

هواکش سانتریفوژ بکوارد

:برند فن سانتریفیوژ

مکش و دهش

:مدل فن سانتریفیوژ

MDTB

:کاربرد

صنعتی

مشخصات مکانیکی
نوع عملیات

مکنده,

نوع فن

یکطرفه, دوطرفه,

نوع اتصال پروانه به موتور

مستقیم, پولی تسمه,

جنس بدنه

استیل, گالوانیزه, پلاستیک, آلومینیوم,

جنس پروانه

آهن, آلومینیوم, پلاستیک, استنلس استیل,

پوشش رنگ

اپوکسی, پلی یورتان, کوره ای, پودری,

ظرفیت (متر مکعب بر ساعت)

300000~250,

قطر پروانه (سانتی متر)

200~22,

سرعت چرخش موتور (دور در دقیقه)

900-1400-2800,

سرعت چرخش پروانه (دور در دقیقه)

2800~300,

میزان صدا (دسی بل)

90~55,

فشار کل (پاسکال)

4900~50,

مشخصات الکتریکی
فرکانس (هرتز)

50, 60,

ولتاژ (ولت)

220-380,

تعداد فاز

1, 3,

توان موتور (کیلووات)

375~0.18,

درجه حفاظت

55- 54,

قطب

2, 4, 6,

مشخصات ظاهری
رنگ بندی

2009-7030,

گروه رنگی

نارنجی, خاکستری,

خدمات
پشتیبانی و خدمات پس از فروش

تامین و تعمیر قطعات, تعویض و تعمیر محصول,

گواهینامه

ISO-EMBA-انجمن مدیران صنایع-انجمن تخصص مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن,

مدت زمان تعویض و تعمیر

36~12

ماه,

مدت زمان تامین قطعات و تعمیر

15~10

سال,

امکانات

گارد محافظ, قابلیت نصب الکتروموتور ضد انفجار , قابلیت نصب الکتروموتور ضد احتراق , گارانتی, جابه جایی هوای زیاد, قابلیت نصب فیلتر, دمپر دستی, دمپر موتوری, دمپر وزنی, دریچه بازدید پروانه, کنترل 100% سرعت,

محصولات مرتبط

پروژه های مرتبط

مقالات مرتبط

ثبت نظر