FA/EN

سیستم تهویه پارکینگ

سیستم تهویه پارکینگ از آن دست سیستم هایی است که در نگاه اول ساده و کم اهمیت به نظر می رسند ولی با کمی تفکر قطعا به اهمیت بسیار زیاد آن ها پی خواهید برد. در ادامه به معرفی انواع سیستم تهویه پارکینگ و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت.

. پارکینگ محل جمع شدن دود ها و آلودگی ها است و سیستم تهویه باید بتواند به خوبی این آلودگی ها را از بین ببرد. سیستم تهویه پارکینگ یکی از اجزای بسیار مهم در سیستم تهویه ساختمان ها است. معمولا تمامی ساختمان هایی که دارای پارکینگ های بسته و نیمه بسته هستند باید از سیستم تهویه پارکینگ استفاده کنند تا بتوانند امنیت و سلامتی ساکنین را تامین کنند. این سیستم ها به دلیل تنوع در نوع و اندازه پارکینگ ها متفاوت بوده که در ادامه به معرفی آن ها و کاربری هایشان خواهیم پرداخت. سیستم تهویه پارکینگ از اجزای بسیار مهم ساختمان های بزرگ است. تمامی ساختمان ها نیاز به پارکینگ هایی بزرگ و کاربردی دارند. از طرف دیگر بیشتر پارکینگ ها در طبقات زیرین ساختمان ها قرار دارند و امکان تهویه طبیعی در آن ها وجود ندارد. به همین جهت باید از سیستم تهویه پارکینگ برای خارج کردن آلودگی و تزریق هوای تازه به پارکینگ ها استفاده کرد.

انواع سیستم تهویه پارکینگ:

سیستم تهویه پارکینگ باید با توجه به نوع پارکینگ و اندازه آن انتخاب شود. به طور کلی سه مدل سیستم تهویه پارکینگ در بازار موجود است.

• سیستم تهویه ساده

• سیستم تهویه کانالی

• سیستم تهویه جت فن

سیستم تهویه پارکینگ ساده:

این مدل سیستم تهویه پارکینگ از یک فن آکسیال برای انتقال هوا استفاده می کند. این سیستم ساده بیشتر برای پارکینگ های بسیار کوچک با روزنه های ورود هوا مناسب است. این سیستم در رساندن هوا به تمامی بخش های پارکینگ ناتوان بوده و به همین دلیل فقط در پارکینگ های کوچک قابل استفاده است.

سیستم تهویه پارکینگ کانالی:

سیستم تهویه کانالی هوای تولید شده توسط فن آکسیال را از طریق کانال های تعبیه شده در سقف به داخل پارکینگ وارد می کند. این سیستم ها نیز توانایی پوشش تمامی فضای پارکینگ را ندارند و به خوبی نمی توانند هوای داخل پارکینگ را تصفیه کنند. از این مدل سیستم تهویه پارکینگ برای پارکینگ های متوسط و ترجیحا دارای روزنه هوا استفاده می شود.

از آن دست سیستم هایی است که در نگاه اول ساده و کم اهمیت به نظر می رسند ولی با کمی تفکر قطعا به اهمیت بسیار زیاد آن ها پی خواهید برد. در ادامه به معرفی انواع سیستم تهویه پارکینگ و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت.

سیستم تهویه پارکینگ از طریق جت فن. بهترین و کامل ترین سیستم تهویه پارکینگ استفاده از جت فن است. جت فن می تواند هوای تمیز وارد شده را به شکل پر فشار به تمامی بخش های پارکینگ برساند و هوای آلوده را به همین شکل جمع کرده و از خروجی مشخص شده خارج کند. جت فن ها در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند و می توانید بر اساس اندازه و نوع پارکینگ بهترین مدل جت فن را تهیه نمایید.

دلیل استفاده از سیستم هواکش پارکینگ :

سیستم تهویه پارکینگ ضامن سلامتی ساکنین و ایمنی ساختمان است. همانطور که می دانید تجمع دود اگزوز اتومبیل ها در یک نقطه می تواند موجب خفگی و آسیب های جدی به بدن انسان شود. پارکینگ ها محل تجمع این دود ها هستند و باید با استفاده از سیستم تهویه به سرعت این آلودگی ها را تخلیه کرد. از طرف دیگر نیز با توجه به قرار گرفتن پارکینگ ها در طبقات زیرین ساختمان ها امکان ورود اکسیژن و هوای تازه وجود نداردو سیستم تهویه پارکینگ باید بتواند با توجه به میزان رفت و آمد، هوای تازه و مناسب را برای افراد فراهم کند.

از طرف دیگر نیز تجمع دود می تواند موجب انفجار و آتش سوزی شود. سیستم هواکش پارکینگ بر همین اساس به سرعت تمامی دود ها ایجاد شده را به سمت خروجی ها تعبیه شده هدایت می کند تا کوچک ترین خطری ساختمان و ساکنین آن را تهدید نکند.

مزایای استفاده از سیستم هواکش پارکینگ :

• افزایش کیفیت هوای مورد تنفس و بهتر کردن شرایط حضور افراد در پارکینگ.

• از بین بردن خطر انفجار و آتش سوزی و حفظ جان ساکنین و اموال آن ها.

• کمک به سیستم های اطفای حریق در زمان آتش سوزی و ایجاد یک مسیر امن برای فرار ساکنین.

• جلوگیری از پیشروی آتش سوزی در زمان وقوع حریق و کمک به حفظ پایه های ساختمان و جلوگیری از ذوب شدن آن ها.

• استفاده از جدید ترین تکنولوژی های حسگر های دود و آلایندگی برای تغییر سیستم کاری و بالا بردن بهره وروی.

• استفاده از جدیدترین سیستم های حسگر حریق برای بالا بردن حساسیت و داشتن واکنش سریع تر در مواقع خطر.

• استفاده از جدیدترین سیستم های هواکش برای داشتن راندمان کاری بالاتر و همچنین کاهش مصرف انرژی.

• بیشتر مدل ها از سیستم های بی صدا استفاده می کنند تا آرامش افراد را نیز از بین نبرند

سیستم های تهویه پارکینگ

در پارکینگ های بسته امکان تخلیه هوا بصورت طبیعی وجود ندارد و بایستی تامین هوای تازه ، خروج هوای آلوده و دود در هنگام حریق بصورت مکانیکی انجام شود .به صورت عمده محیط پارکینگ ها به کمک دو روش کلی تهویه می شوند:

1-تهویه به صورت کانال کشی

2-تهویه با استفاده از جت فن ها

در تهویه آلاینده فضاهای بزرگ مانند پارکینگ های اتومبیل, تهویه با استفاده از جت فن ها نسبت به سیستم های سنتی کانال کشی ترجیح داده می شوند. نصب و راه اندازی سریع تر و آسان تر ، فضای اشغالی کم تر، مصرف انرژی کم تر ، کنترل هوشمند فن ها ، جت فن ها و دمپر های موتوری ، عملکرد بهتر در کنترل دود هنگام حریق، تولید صدای کم تر و در نتیجه آلودگی صوتی کم تر، حذف گوشه های تهویه نشده (Dead corner) از مزایای استفاده از جت فن ها به جای سیستم کانال کشی می باشند.سیستم تهویه پارکینگ به یکی از مسائل بسیار مهم در طراحی ساختمان ها تبدیل شده است. پارکینگ ها محل اجتماع دود خوردو ها هستند و باید به شکل دائمی تهویه هوا در آن ها انجام شود، بنابراین به یک سیستم تهویه کامل در این فضا ها نیاز دارید.

سیستم تهویه پارکینگ در سال های اخیر به بخشی جدایی ناپذیر از سیستم های تهویه ساختمان ها تبدیل شده است و تقریبا برای هر نوع پارکینگی یک سیستم مناسب و کارآمد وجود دارد. مدل های مختلفی از سیستم تهویه پارکینگ در بازار موجود هستند که بر اساس نوع ساختمان و پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه در خصوص انواع مدل سیستم تهویه پارکینگ و همچنین مزایا و نکات طراحی آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

سیستم تهویه پارکینگ

• سیستم تهویه پارکینگ ساده. سیستم تهویه پارکینگ ساده معمولا به یک هواکش پروانه ای خلاصه می شوند. این سیستم ها برای پارکینگ های کوچک منازل شخصی مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر این پارکینگ ها دارای روزنه هایی رو به بیرون هستند که به هواکش پروانه ای اجازه می دهند به راحتی تهویه هوای فضای کوچک پارکینگ را انجام دهد.

• سیستم تهویه پارکینگ کانال کشی. برخی پارکینگ های متوسط، روزنه های خوبی رو به هوای آزاد ندارند و به همین دلیل ا کانال کشی برای ورود و خروج هوا استفاده می کنند. این پارکینگ ها به دلیل اندازه کوچک و متوسط خود نیاز به سیستم تهویه پارکینگ های قدرتمند برای تخلیه هوا ندارند و می توان با استفاده از هواکش های معمولی و ساده سیستم تهویه پارکینگ را اجرا کرد.انواع سیستم تهویه پارکینگ بر اساس نوع فن

مزایای استفاده از سیستم تهویه پارکینگ

کیفیت بالای هوای مورد تنفس. تمامی سیستم تهویه پارکینگ

• هوای پارکینگ برای وارد کردن هوای تازه به فضا مورد استفاده قرار می گیرند. دود های تولیدی توسط خودرو ها برای سلامتی مضر هستند و لازم است این دود ها با سریع ترین شکل ممکن از مجموعه خارج شوند. انواع سیستم تهویه پارکینگ این عامل را با استفاده از خارج کردن دود ها و تزریق هوای تازه به داخل مجموعه به سر انجام می رسانند.

کمک در مواقع حریق با سیستم تهویه پارکینگ

• . تجمع دود های حاصل از اگزوز خودرو ها در داخل فضای بسته پارکینگ ممکن است به انفجار منجر شود. حتی پارکینگ ها به دلیل فضای باز خود مستعد افزایش حریق به دلیل اتفاقات دیگر نیز هستند. در این شرایط سیستم تهویه پارکینگ باید بتواند از پیشروی آتش جلوگیری کند و همچنین مسیری امن برای فرار ساکنین و ورود نیرو های آتش نشانی به داخل ساختمان ایجاد نماید.

استفاده از سنسور های حساس و دقیق. بیشتر سیستم تهویه پارکینگ

به انواع حسگر های دود و حریق مجهز می شوند تا بتوانند در کمترین زمان حالت تدافعی برای هواکش های پارکینگ ایجاد کنند.

مزایای استفاده از سیستم تهویه پارکینگ

هواکش پارکینگ در سال های اخیر به یکی از ارکان اصلی سیستم تهویه هوای ساختمان ها تبدیل شده است. این هواکش ها باید قدرت بالایی داشته باشند و بتوانند آلودگی های ایجاد شده توسط خودرو ها را تخلیه کنند. در ادامه در خصوص انواع هواکش پارکینگ صحبت خواهیم کرد.

هواکش پارکینگ می تواند به شکلی موثر بر روی ایمنی ساختمان و افراد حاضر تاثیر بگذارد. پارکینگ ها محل جمع شدن هوای آلوده تولیدی توسط خودرو ها هستند و این آلودگی می تواند موجب انفجار ساختمان و یا تنگی نفس ساکنین شود. هواکش پارکینگ در مدل های مختلف می توانند هوای آلوده را از محیط خارج کرده و هوای تازه را به فضای پارکینگ وارد کنند. در ادامه در خصوص انواع هواکش پارکینگ توضیح خواهیم داد و سپس نکاتی در خصوص خرید، نصب و نگهداری این هواکش ها را مرور می کنیم.هواکش پارکینگ چیست

• هواکش پارکینگ آکسیال. هواکش های آکسیال ابتدایی ترین مدل هواکش موجود در بازار هستند. این هواکش های پروانه ای نمی توانند حجم زیادی هوا را جا به جا کنند و برای پارکینگ های کوچک با روزنه هوا مناسب هستند.

• هواکش پارکینگ سانتریفیوژ. فن های سانتریفیوژ معمولا در کانال های هوایی مورد استفاده قرار می گیرند. این هواکش ها می توانند حجم بیشتری از هوا را جا به جا کنند ولی پوشش کامل فضای داخل پارکینگ های بزرگ به تنهایی توسط هواکش پارکینگ سانتریفیوژ قابل انجام نیست.

انواع هواکش پارکینگ

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط

ثبت نظر