FA/EN

فن فوروارد

فن فوروارد که تحت عناوین فن‌ گریز از مرکز با پروانه منحنی به جلو (فوروارد)، هواکش سانتریفیوژ فوروارد و یا حتی هواکش کولری شناخته می شود، یکی از زیر مجموعه های هواکش سانتریفیوژ است. ویژگی باز این نوع فن، شکل خاص پره یا همان پروانه های آن است که به سمت جلو ساخته شده اند. همین ویژگی باعث می شود تا خروج هوا به صورت خطوطی مماس بر فن انجام شود.

فن فوروارد چیست؟

فن فوروارد، یا همان فن‌ گریز از مرکز با پروانه منحنی به جلو (فوروارد)، تحت عناوین مختلفی شناخته می شود. هواکش سانتریفیوژ فوروارد نیز یکی دیگر از نام هایی است که از آن برای این نوع هواکش استفاده می شود.

فن فوروارد چه تفاوتی با فن بکوارد دارد؟

بدیهی و واضح ترین تفاوت این دو مدل، در ساختار و شکل پروانه های آن ها است. همانطورکه از نام این دو نوع هواکش نیز پیدا است،‌ فن فوروارد دارای پروانه هایی است که رو به جلو هستند. این در حالی است که در فن بکوارد، جهتِ خم و تیغه های پروانه ها رو به عقب است. همین امر، یعنی انحنای تیغه های فن فوروارد (که در جهتِ حرکتِ پروانه است)، باعث می شود که این مدل هواکش پرتاب باد قوی تری داشته باشد و در نتیجه فشار بیشتری را تولید کنند. تفاوت این دو مدل هواکش نیز مربوط به پروانه های آن ها می باشد: تعداد پره ها برای ساخت فن فوروارد بیشتر از مدل های بکوارد است. ولی با این حال، تخمین زده می شود که کارایی و بهره وری فن فوروارد کمتر از مدل های بکوارد باشد. از لحاظ درصدی، کارایی فن فوروارد حدود ۶۵ درصد است، ولی این رقم برای فن بکوارد چیزی در حدود ۸۵ درصد می رسد ولی با این حال، این مدل سروصدای کمتری را تولید می کند.

علیرغم وجود این نقاط تفاوت، این دو مدل فن برخی شباهت ها را نیز با یکدیگر دارند. برای مثال می توان به نوعِ کارایی آن ها اشاره کرد. چراکه از هر دو مدل عموماً در مکان هایی استفاده می شود که هوای آن ها پاکیزه است. با این حال، مدل های بکوارد توانایی کار کردن در محیط هایی که دارای ذرات معلق هستند را نیز خواهند داشت. شباهت دیگر این فن فوروارد با فن بکوارد در نوعِ عملکرد آن ها است، چراکه هر دو مدل فن با استفاده از قانون گریز از مرکز کار می کنند.

نحوة کار کردن فن فوروارد به چه شکل است؟

سازوکار اصلی فن فوروارد شبیه به سازوکار سایر مدل های فن سانتریفیوژ است. یعنی جریان هوا در این نوع هواکش به‌وسیله نیروی گریز از مرکز جابجا شود. فن فوروارد عموماً به یک غلاف نیاز دارد تا هوایی را که با سرعت بسیار از پره پروانه می گذرد را به یک نیروی استاتیک پایین تر تبدیل کند. شکل غلاف نیز جریان هوا را به خروجی هدایت می کند. این نوع غلاف معمولاً اسکرول نامیده می شود.

اگزاست فن سانتریفوژ

برای کاربری اگزاست مناسب ترین نوع ها نوع اگزاست فن سانتریفوژ بکوارد و رادیال می باشد. از دلایل برتری نوع بکوارد نسبت به نوع فوروارد در اگزاست می توان به موارد زیر اشاره کرد :1-اگزاست فن سانتریفوژ به دلیل کم بودن فاصله بین بالک ها، با گرفتن مقدار اندکی چربی روی بالک ها مقدار هوادهی به طرز محسوسی کاهش می یابد و راندمان به شدت پایین می آید.

2-اگزاست فن سانتریفوژ بکوارد نسبت به فوروارد صدای تولیدی کمتری دارد.

3-راندمان کلی اگزاست فن سانتریفوژ بکوارد از فوروارد بالاتر است.

4-مقدار برق مصرفی برای اگزاست فن سانتریفوژ بکوارد از فوروارد در حالت سایز برابر کمتر می باشد.

از موارد مهم در کلیه تجهیزات دوار از جمله فن های سانتریفوژ بالانس استاتیکی و دینامیکی دستگاه که علاوه بر عملکرد بهتر، باعث جلوگیری از لرزش و درنتیجه صدای کمتر و عمر بیشتر دستگاه می شود.

مقالات مرتبط

ثبت نظر