FA/EN

فن فوروارد

فن فوروارد که تحت عناوین فن‌ گریز از مرکز با پروانه منحنی به جلو (فوروارد)، هواکش سانتریفیوژ فوروارد و یا حتی هواکش کولری شناخته می شود، یکی از زیر مجموعه های هواکش سانتریفیوژ است. ویژگی باز این نوع فن، شکل خاص پره یا همان پروانه های آن است که به سمت جلو ساخته شده اند. همین ویژگی باعث می شود تا خروج هوا به صورت خطوطی مماس بر فن انجام شود.

فن فوروارد چیست؟

فن فوروارد، یا همان فن‌ گریز از مرکز با پروانه منحنی به جلو (فوروارد)، تحت عناوین مختلفی شناخته می شود. هواکش سانتریفیوژ فوروارد نیز یکی دیگر از نام هایی است که از آن برای این نوع هواکش استفاده می شود.

فن فوروارد چه تفاوتی با فن بکوارد دارد؟

بدیهی و واضح ترین تفاوت این دو مدل، در ساختار و شکل پروانه های آن ها است. همانطورکه از نام این دو نوع هواکش نیز پیدا است،‌ فن فوروارد دارای پروانه هایی است که رو به جلو هستند. این در حالی است که در فن بکوارد، جهتِ خم و تیغه های پروانه ها رو به عقب است. همین امر، یعنی انحنای تیغه های فن فوروارد (که در جهتِ حرکتِ پروانه است)، باعث می شود که این مدل هواکش پرتاب باد قوی تری داشته باشد و در نتیجه فشار بیشتری را تولید کنند. تفاوت این دو مدل هواکش نیز مربوط به پروانه های آن ها می باشد: تعداد پره ها برای ساخت فن فوروارد بیشتر از مدل های بکوارد است. ولی با این حال، تخمین زده می شود که کارایی و بهره وری فن فوروارد کمتر از مدل های بکوارد باشد. از لحاظ درصدی، کارایی فن فوروارد حدود ۶۵ درصد است، ولی این رقم برای فن بکوارد چیزی در حدود ۸۵ درصد می رسد ولی با این حال، این مدل سروصدای کمتری را تولید می کند.

علیرغم وجود این نقاط تفاوت، این دو مدل فن برخی شباهت ها را نیز با یکدیگر دارند. برای مثال می توان به نوعِ کارایی آن ها اشاره کرد. چراکه از هر دو مدل عموماً در مکان هایی استفاده می شود که هوای آن ها پاکیزه است. با این حال، مدل های بکوارد توانایی کار کردن در محیط هایی که دارای ذرات معلق هستند را نیز خواهند داشت. شباهت دیگر این فن فوروارد با فن بکوارد در نوعِ عملکرد آن ها است، چراکه هر دو مدل فن با استفاده از قانون گریز از مرکز کار می کنند.

نحوة کار کردن فن فوروارد به چه شکل است؟

سازوکار اصلی فن فوروارد شبیه به سازوکار سایر مدل های فن سانتریفیوژ است. یعنی جریان هوا در این نوع هواکش به‌وسیله نیروی گریز از مرکز جابجا شود. فن فوروارد عموماً به یک غلاف نیاز دارد تا هوایی را که با سرعت بسیار از پره پروانه می گذرد را به یک نیروی استاتیک پایین تر تبدیل کند. شکل غلاف نیز جریان هوا را به خروجی هدایت می کند. این نوع غلاف معمولاً اسکرول نامیده می شود.


@image


آیا فن فوروارد را می شناسید؟

فن فوروارد برای شرکت هایی که به دنبال یک نوع فن بت کارایی بالا هستند بسیار مناسب و ایده آل هستند که می توانند جریان هوای متوسط تا زیاد را قرار دهند.

تفاوت بین فن فوروارد با دیگر فن ها را می توانیم در عوامل و مواردی ذکر کنیم، که موارد زیر برخی از آن ها را عنوان می کند.

• فن فوروارد به طور عمده به تیغه های مختلف مونتاژ آنها اشاره دارد.

• نوع فن فوروارد معمولاً دمنده است.

• تفاوت در طول راه آهن پروانه و لبه است. فن فوروارد موازی با لبه است

• زاویه خروج فن فوروارد از 90 درجه بیشتر است.

تفاوت فن فوروارد با دیگر فن هاعمدتا از سه جنبه آشکار می شود:

1. قدرت فن فوروارد: سر استاتیک که برای غلبه بر مقاومت در سیستم استفاده می شود.فن فوروارد ، کوچکتر از فن بکوارد است. از آنجا که کانال در فن تیغه با عقب به تدریج بزرگ شده است ،از بین رفتن هیدرولیک کمتر از نوع شیب رو به جلو است. بنابراین ، کارآیی فن فوروارد است

2. مصرف برق: از آنجا که راندمان فن فوروارد پایین تر است، نسبت به فن بکوارد ، میزان مصرف انرژی آن از بیشتر است.

در فن فوروارد ، چرخش چرخ ، تولید سرعت هوا درنوک تیغه (VR) که در واقع بزرگتر از نوک است

به طور مؤثر بدان معنی است که یک فن فوروارد می تواند هوا را با سرعت بیشتری حرکت دهد.

نوع چرخ در تجهیزات فن فوروارد معمولاً در برنامه های کم فشار استفاده می شوند. فن فوروارد است معمولاً وزن کمتری نسبت به سایر فن ها و به طور معمول فن فوروارد کمترین هزینه را در بین انواع فن دارد.


@image


متداول ترین فن فوروارد دارای پروانه ای است که عمدتاً در جهت رو به جلو کار می کند اما قابلیت برگشت دارد. به منظور بهبود کارایی در جهت معکوس ، فاقد سیل های راهنما است. چنین فن فورواردی تقریباً 65٪ از جریان رو به جلو را معکوس و 50٪ رشد فشار را به دست می دهد. اگر عملکرد معکوس از اهمیت کمتری برخوردار باشد ، فن فوروارد را می توان با ونهای راهنما برای افزایش فشار وارد کرد.

هنگامی که هوا از طریق فن فوروارد عبور می کند پروانه هوا را چرخانده و به آن جزئی از چرخش می دهد. افزایش فشار به نوع فن فوروارد بستگی دارد اما می تواند 5-50٪ باشد. عملکرد معکوس به طور معمول 55٪ از حجم در جهت جلو خواهد بود .

فن فوروارد در محیط های تمیز استفاده می شوند و در دماهای پایین تر کار می کنند.آنها برای سرعت نوک کم و گردش زیاد هوا مناسب هستند. حجم زیادی از هوا در برابر فشارهای نسبتاً کم

فن فوروارد دارند. فن فوروارد به اوج مصرف انرژی خود می رسند و پس از آن تقاضای برق به خوبی در داخل آنها کاهش می یابد. محدوده جریان هوا قابل استفاده فن دارای شیب عقب به دلیل "عدم بارگذاری زیاد" شناخته می شوند.

اگزاست فن سانتریفوژ

برای کاربری اگزاست مناسب ترین نوع ها نوع اگزاست فن سانتریفوژ بکوارد و رادیال می باشد. از دلایل برتری نوع بکوارد نسبت به نوع فوروارد در اگزاست می توان به موارد زیر اشاره کرد :1-اگزاست فن سانتریفوژ به دلیل کم بودن فاصله بین بالک ها، با گرفتن مقدار اندکی چربی روی بالک ها مقدار هوادهی به طرز محسوسی کاهش می یابد و راندمان به شدت پایین می آید.

2-اگزاست فن سانتریفوژ بکوارد نسبت به فوروارد صدای تولیدی کمتری دارد.

3-راندمان کلی اگزاست فن سانتریفوژ بکوارد از فوروارد بالاتر است.

4-مقدار برق مصرفی برای اگزاست فن سانتریفوژ بکوارد از فوروارد در حالت سایز برابر کمتر می باشد.

از موارد مهم در کلیه تجهیزات دوار از جمله فن های سانتریفوژ بالانس استاتیکی و دینامیکی دستگاه که علاوه بر عملکرد بهتر، باعث جلوگیری از لرزش و درنتیجه صدای کمتر و عمر بیشتر دستگاه می شود.

مقالات مرتبط

ثبت نظر